Cork Athletics on Vimeo
Cork Athletics on Flickr
Cork Athletics on Instagram
Cork Athletics on Facebook
Cork Athletics on Twitter

Munster Juvenile B T&F Championships 2016 - Extracted Cork Results

Extracted Cork Results from Provisional Munster Juvenile B T&F Championshiops 2016

RSC, Waterford - Saturday July 30th 2016

Full Provisional Munster Juvenile B T&F Results (PDF File) on Munster Athletics website

Munster Athletics Logo

Event 39 Boys 10 Year Olds - Top 8 Advance by Time - 60 Meter Dash     
Pos Name Age Team d Prelims Wind
1 Donagh O'Sullivan 10 Iveragh A C 9.7q NWI
2 Killian Whelan 10 Clonmel A C 9.8q NWI
3 Fodilulah Bello 10 Ferrybank A C 9.8q NWI
6 Max Bailey 10 Skibbereen A C 10.0q NWI
9 Aaron Halton 10 Belgooly A C 10.4 NWI
Event 40 Boys 11 Year Olds - 60 Meter Dash    
Pos Name Age Team Prelims Finals
1 Jack Bourke 11 Carrick on Suir A C 9.3 9.3
2 Ethan O'Driscoll 11 Youghal A C 9.4 9.4
3 Ian Holmes 11 West Waterford A C 9.6 9.4
4 Cian Lenane 11 Blarney Inniscarra 9.6 9.5
5 Stephen Tobin 11 Bandon A C 9.6 9.6
Event 41 Boys 12 Year Old - 80 Meter Dash     
Pos Name Age Team Finals Wind
1 Timmy Wilk 12 Ballymore Cobh A C 8.9 NWI
2 David Igwe 12 Ferrybank A C 9.2 NWI
3 Samuel Olaoye 12 Ennis Track A C 9.2 NWI
Event 42 Boys 13 Year Olds - 80 Meter Dash     
Pos Name Age Team Finals Wind
1 Ahmad Bello 13 Ferrybank A C 11.5 NWI
2 Cian O'Boyle 13 Marian A C 11.9 NWI
3 Jack Warrall 13 Ballymore Cobh A C 11.9 NWI
Event 43 Boys 14 Year Olds - 80 Meter Dash     
Pos Name Age Team Finals Wind
1 Kyle Walsh 14 K. C. K. A C 11.7 NWI
2 Jack Greaney 14 Gneeveguilla A C 11.8 NWI
3 Darragh Byrd 14 Leevale A C 11.9 NWI
Event 45 Boys 16 Year Olds - 100 Meter Dash     
Pos Name Age Team Finals Wind
1 Andrew Collins 16 Skibbereen A C 12.9 NWI
2 Wojtek Spura 16 Tramore A C 13.7 NWI
3 Brayan Colas 16 Waterford A C 14.1 NWI
Event 46 Boys 10 Year Olds - 500 Meter Dash     
Pos Name Age Team Finals
1 Patrick Cagney 10 West Limerick A C 1:32.0
2 Darren Moroney 10 St Cronans A C 1:32.5
3 Zak O'Sullivan 10 Tramore A C 1:33.2
5 Chris McCarthy 10 Blarney Inniscarra 1:40.0
Event 47 Boys 11 Year Olds - 600 Meter Run     
Pos Name Age Team Finals
1 Ryan McCarthy 11 Riverstick 1:56.5
2 Conor O'Gorman 11 Clonmel A C 1:57.6
3 Harry O'Keeffe 11 Clonmel A C 1:58.7
6 Cian Lenane 11

Blarney Inniscarra

2:02.2
7 Patrick Walsh 11 Midleton A C 2:06.6
Event 48 Boys 12 Year Olds - 600 Meter Run     
Pos Name Age Team Finals
1 Dara Kennedy 12 Newport A C 1:51.2
2 Odhran McGrath 12 Clonmel A C 1:53.7
3 Ben Kiely 12 Tramore A C 1:55.1
4 Dara McCarthy 12 Bandon A C 1:55.5
Event 49 Boys 13 Year Olds - 600 Meter Run     
Pos Name Age Team Finals
1 Colin Ryan 13 Ennis Track A C 1:47.0
2 Jack O'Neill 13 Skibbereen A C 1:49.2
3 Mark Davidson 13 Templemore A C 1:53.9
Event 50 Boys 9 Year Olds 300 Meter Run     
Pos Name Age Team Finals
1 Ronan O'Hora 9 K. C. K. A C 56.0
2 Fred Perry 9 Clonmel A C 57.9
3 Sam Croke 9 Carrick on Suir A C 58.0
5 Tom Worrall 9 Ballymore Cobh A C 1:00.9
Event 51 Boys 14 Year Olds - 800 Meter Run     
Pos Name Age Team Finals
1 Tim Pollmann-Daamen 14 An Riocht A C 2:18.4
2 Sean Pollmann-Daamen 14 An Riocht A C 2:22.4
3 Gavin Kelleher 14 Bandon A C 2:33.2
5 Darragh Byrd 14 Leevale A C 2:41.6
Event 52 Boys 15 Year Olds - 800 Meter Run     
Pos Name Age Team Finals
1 Stephen O'Hea 15 Bandon A C 2:17.2
2 Dylan McLaughlin 15 Moyne A C 2:22.7
3 Liam Crowley 15 Bandon A C 2:25.7
Event 53 Boys 16 Year Olds - 800 Meter Run     
Pos Name Age Team Finals
1 Andrew Collins 16 Skibbereen A C 2:18.2
2 Brayan Colas 16 Waterford A C 2:34.2
Event 54 Girls 9 Year Olds - Long Jump     
Pos Name Age Team Seed Finals Wind
1 Lauren Finnegan 9 Liscarroll A C 3.12m NWI
2 Sarah Finnegan 9 Liscarroll A C 3.08m NWI
2 Evie Quinn 9 Tulla A C 3.08m NWI
Event 55 Girls 10 Year Olds - Long Jump     
Pos Name Age Team Seed Finals Wind
1 Petra Igwe 10 Ferrybank A C 3.72m NWI
2 Rosemary Alamu 10 Midleton A C 3.49m NWI
3 Maeve Healion 11 Templemore A C 3.41m NWI
5 Sophie Mulcahy 10 Blarney Inniscarra 3.24m NWI
9 Caoimhe Flannery 10 Skibbereen A C 3.05m NWI
Event 56 Girls 11 Year Olds - Long Jump     
Pos Name Age Team Seed Finals Wind
1 Mia Griffin 11 Killarney Valley AC 3.44m NWI
2 Chloe Morrissey 11 Finisk Valley AC 3.42m NWI
3 Kiana Fitzgerald 11 Ferrybank A C 3.36m NWI
10 Mary Adedokun 11 Midleton A C 2.82m NWI
12 Maria halton 11 Belgooly A C 2.64m NWI
Event 57 Girls 12 Year Olds - Long Jump     
Pos Name Age Team Finals Wind
1 Lauren Green 12 Riverstick 3.90m NWI
2 Emma O'Neill 11 Carrick on Suir A C 3.77m NWI
3 Racheal Adedokun 12 Midleton A C 3.71m NWI
4 Nicole Buckley 12 Riverstick 3.68m NWI
11 Rebecca Kelleher 12 Carrig na bhFear 3.18m NWI
15 Jessica Murphy 12 Carrig na bhFear 2.94m NWI
17 Eabha O'Brien 12 Midleton A C 2.82m NWI
19 Ellie Twomey 12 Carrig na bhFear 2.54m NWI
Caoimhe Geoghegan 12 Midleton A C FOUL
Event 58 Girls 13 Year Olds - Long Jump     
Pos Name Age Team Finals Wind
1 Lorna O'Shea 13 Carrick on Suir A C 4.05m NWI
2 Niamh O'Donovan 13 Bandon A C 3.92m NWI
3 Jeffifer Nicholas 13 Tulla A C 3.87m NWI
4 Rebecca Cullinane 13 Old Abbey A C 3.84m NWI
5 Faye Cullinane 13 Old Abbey A C 3.83m NWI
6 Lilly O'Riordan 13 Carrig na bhFear 3.70m NWI
Event 59 - Girls 14 Year Olds - Long Jump     
Pos Name Age Team Finals Wind
1 Paula Igwe 14 Ferrybank A C 4.51m NWI
2 Aine Mulcahy 14 Carrick on Suir A C 4.29m NWI
3 Megan Keogh 14 West Waterford A C 4.28m NWI
5 Mary Butler 14 Bandon A C 4.19m NWI
8 Francesca Sorenseb Lewis 14 Old Abbey A C 3.76m NWI
9 Sarah Cooper 14 Belgooly A C 3.74m NWI
10 Caoimhe Hennessy 14 Belgooly A C 3.71m NWI
Event 60 Girls 15 Year Olds - Long Jump     
Pos Name Age Team Finals Wind
1 Mary O'Connell 15 An Riocht A C 4.52m NWI
2 Daisy McCarthy 15 Midleton A C 4.40m NWI
3 Rachel O'Shea 15 Carrick on Suir A C 4.19m NWI
4 Rose Marie Buckley 12 Riverstick 4.16m NWI
Event 61 Girls 16 Year Olds - Long Jump     
Pos Name Age Team Finals Wind
1 Erica Deasy 16 Belgooly A C 4.64m NWI
2 Clodagh O'Connor 16 An Riocht A C 4.26m NWI
3 Ciara O'Keane 16 Tramore A C 4.11m NWI
6 Victoria Adedokun 16 Midleton A C 3.63m NWI
Event 63 Girls 10 Year Olds - Javelin Throw Turbo 300gr     
Pos Name Age Team Finals
1 Kate Kingston 10 Skibbereen A C 14.00m
2 Lisa Nicholas 10 Tulla A C 9.70m
3 Emily Walsh 10 Carrick on Suir A C 8.72m
Event 64 Girls 11 Year Olds - Javelin Throw Turbo 300gr     
Pos Name Age Team Finals
1 Christine Percy 11 Nenagh Olympic A C 15.21m
2 Aimee McNamara 11 Kilmurry Ibc/N C 12.47m
3 Claire Butler 11 Tramore A C 11.74m
5 Maria halton 11 Belgooly A C 10.29m
6 Mary Adedokun 11 Midleton A C 10.20m
Event 65 Girls 12 Year Olds - Shot Put     
Name Age Team Seed Finals
1 Aoibhe Waring 12 Ferrybank A C 6.86m
2 Angelina Chizhikova 12 West Waterford A C 5.84m
3 Eabha O'Brien 12 Midleton A C 5.11m
4 Avril Millerick 12 Youghal A C 4.41m
Event 66 Girls 13 Year Olds - Shot Put     
Pos Name Age Team Finals
1 Leah Parker 13 Midleton A C 8.87m
2 Aishlinn Byren 13 Gneeveguilla A C 7.90m
3 Caoimhe Reynolds 13 Finisk Valley AC 6.91m
Event 68 Girls 15 Year Olds - Shot Put     
Pos Name Age Team Finals
1 Erin DeBurca 15 Bandon A C 7.63m
2 Siofa Foley 15 Farranfore 7.02m
3 Megan Waring 15 Ferrybank A C 5.68m
Event 69 Girls 16 Year Olds - Shot Put     
Pos Name Age Team Finals
1 Victoria Adedokun 16 Midleton A C 7.55m
Event 71 Girls 12 Year Olds - High Jump     
Pos Name Age Team Finals
1 Olivia Delargy 12 Templemore A C 1.20m
2 Heliise Loore Vahi 12 Midleton A C 1,20m
3 Shaoirse Reidy 12 An Riocht A C 1.05m
7 Siofra O'Brien 12 Midleton A C 1.00m
Event 73 Girls 14 Year Olds - High Jump     
Pos Name Age Team Finals
1 Kate Killagrew 14 West Waterford A C 1.30m
2 Helene Marie Vahi 14 Midleton A C 1.30m
3 Liath Lenihan 14 Farranfore 1.25m
4 Aoife Walsh 14 Carrick on Suir A C 1.25m
Event 74 Girls 15 Year Olds - High Jump     
Pos Name Age Team Finals
1 Lia O'Brien 15 Midleton A C 1. 41m
2 Kerry Barrett 15 Youghal A C 1.30m
3 Grace Kervick 15 Ferrybank A C 1.30m
Event 75 Girls 16 Year Olds - High Jump     
Pos Name Age Team Finals
1 Erica Deasy 16 Belgooly A C 1.40m
2 Aoife Mitchell 16 Midleton A C 1.35m

About Us

Cork Athletics County Board is a constituent member of Athletics Ireland. Cork Athletics is the governing body, administering athletics, track and field (T&F), cross-country (XC) and running in county Cork. The Board comprises elected representatives of constituent athletic clubs and running clubs. Cork County Board AAI organises Championship races and competition, including road, track & field (T&F) and Cross-country (XC), at junior, juvenile, senior and masters levels, and selects representation for the county. In addition, training and education is provided for coaches and officials. The Board also regulates the Athletics Ireland race/event permit (licence) process for county Cork.
Copyright © Cork Athletics 2001-2019. All rights reserved.    Website by: Déise Design