Cork Athletics on Vimeo
Cork Athletics on Flickr
Cork Athletics on Instagram
Cork Athletics on Facebook
Cork Athletics on Twitter

Munster Athletics Road Championship Results March 2002

Results of Munster Road Championships 2002

Dungarvan, Co. Waterford

Sunday March 31st 2002

 

william harty kck photo brian lawless sportsfile philip harty west waterford ac photo tomas greally sportsfile

Senior Mens Champion, William Harty, KCK AC

 Photo: Brain Lawless/Sportsfile

Novice Mens Champion, Philip Harty, West Waterford AC

Photo: Tomás Greally/Sportsfile
   
mary sweeney st finbarrs ac photo brian lawless sportsfile siobhan dervan
Senior and Masters Womens Champions, Mary Sweeney, St Finbarrs AC
Photo: Brian Lawless/Sportsfile
Novice Womens Champions, Siobhan Dervan, St Finbarrs AC

 

 

Download Original Results in PDF format

  Men's 4 Mile    Women's 2 Mile 

 

  Men    Senior    Novice    Masters    Individual 
         
  Women     Senior    Novice    Masters    Individual 



Men's 4 Mile Championship

OverallSeniorNoviceMastersNameClubTime
1 1     William Harty K.C.K. 00:19:58
2 2 1   Philip Harty West Waterford 00:20:03
3 3     John Barrett Desmond Currans 00:20:17
4 4     Garrett Barry Sorth Cork 00:20:32
5 5     Robbie Neill Morth Cork 00:20:49
6 6 2   James McIntyre Tulla 00:20:53
7 7 3   James Murphy Tulla 00:20:56
8   4   Alan O'Shea West Cork 00:20:58
9 8   1 Tom Walsh Clonmel 00:21:01
10   5 2 Eugine Moynihan Marian 00:21:03
11 9     Tommy Moloney Thurles Crokes 00:21:06
12 10 6   John Herlihy Riocht 00:21:08
13 11 7   Willie Reidy Riocht 00:21:08
14 12 8   Owen McKenna Desmond Currans 00:21:13
15     4 Eamon McEvoy St Finbarr's 00:21:15
16   9 5 Tom Murphy West Cork 00:21:21
17 13 10   Cian Murphy Iveragh 00:21:21
18 14 11   Pat Ryan Dundrum 00:21:22
19   12   Denis McCarthy East Cork 00:21:25
20   13   Michael Dunne St Finbarr's 00:21:26
21 15 14   Martin Glynn Ennis Track 00:21:27
22   15   Fergal Turbidy Togher 00:21:31
23 16   6 Bernard Feery St Catherine's 00:21:35
24 17   7 Patrick O'Shea Iveragh 00:21:38
25 18 16   Sean Hehir Marian 00:21:41
26 19   8 Larry Kennedy Waterford 00:21:43
27 20 17   Patrick Looney Gneeveguilla 00:21:46
28   18 9 Michael Moore Dundrum 00:21:47
29 21     Martin Hassett St Catherine's 00:21:50
30   19 10 Frank Garrihy Ennis Track 00:21:51
31 22 20   Trevor Mason West Waterford 00:21:52
32 23 21   Kenny C urran Ballynonty 00:21:53
33     11 Michael Murphy St Finbarr's 00:21:54
34 24 22   Brian Spring Marian 00:21:56
35     12 Ger Mullane Limerick 00:21:57
36   23   Anthony Kelly T ogher 00:21:59
37   24 13 Michael Harvey Kilmurry Ibricken 00:22:01
38   25   Danny Smith Ballynonty 00:22:06
39   26 14 Kevin O'Brien Ferry bank 00:22:07
40   27   Stephen Macklin Togher 00:22:09
41 25 28   Thomas Scanlon Ennis Track 00:22:12
42   29 ' 15 Pat Murphy Eagle 00:22:17
43 26 30   Tomas Walsh Tulla 00:22:19
44     16 Richie Power West Waterford 00:22:23
45 27 31   Jim Baldwin Waterford 00:22:34
46   32   Taghg Vaughan Coolquill 00:22:34
47   33   Owen O'Sullivan Donoughmore 00:22:36
48 28 34   David Moloney Tulla 00:22:37
49 29     John Walsh Clonmel 00:22:39
50 30     Shane Simcox North Cork 00:22:45
51 31 35   Mark Langford West Waterford 00:22:47
52 32   17 Gerry Deegan Waterford 00:22:48
53   36   Ivan O'Connell North Cork 00:22:05
54 34 37   Martin Keane Dundrum 00:22:52
55   38 18 Connie Kelleher West Waterford 00:22:56
56   39   Conor Creedon St Finbarr's 00:22:57
57 35 40   P.J. Guinan West Waterford 00:22:57
58   41   Kevin Shelly Ballynonty 00:22:59
59 36 42   John Brunnock Clonmel 00:23:03
60 37   19 Tony Forrest West Waterford 00:23:05
61   43 19 Paddy Shelly Ballynonty 00:23:05
62   44 20 Liam Butler Dundrum 00:23:11
63   45 21 Willie Hayes St Finbarr's 00:23:13
64   46   Michael McDermott Ennis Track 00:23:14
65   47 22 James Veale West Waterford 00:23:15
66 38   23 Tom Mackey Kilmurry Ibricken 00:23:16
67 39 48   Kieran Hassett Kilmurry Ibricken 00:23:19
68   49   Peter Murphy Riocht 00:23:20
69 40     Peter Murphy Riocht 00:23:20
70 41 50   Michael Dwyer West Waterford 00:23:22
71   51 24 John Leahy West Cork 00:23:26
72   52   Tony Cooke St Finbarr's 00:23:28
73   53 25 John Moore Dundrum 00:23:31
74   54   Neillie Hall Ballynonty 00:23:32
75   55   Dermot Murphy Eagle 00:23:32
76     26 Michael Quinlan Kilmihil 00:23:36
77   56   Pat McCormack Ballynonty 00:23:38
78 42 57   Ger Quigley Tulla 00:23:39
79   58   C. McFadden Clonmel 00:23:40
80     27 Brian O'Regan East Cork 00:23:44
81 43 59   Enda Malone Kilmurry Ibricken 00:23:46
82 44   28 Jim St John Clonmel 00:23:49
83   60   Paud McCarthy West Cork 00:23:50
84       Paud McCarthy West Cork 00:23:50
85 45 61   Tom Barrett Gneeveguilla 00:23:53
86     29 K. Cooney Midleton 00:23:55
87 46     Jim Fleming Clonmel 00:24:01
88     30 Colin Lyons West Waterford 00:24:08
89   62   Declan C oak ley West Cork 00:24:09
90   63   Patrick Murphy T ogher 00:24:09
91 47 64   Damian O'Reagan Waterford 00:24:14
92     31 Ned O'Brien Clonmel 00:24:15
93     32 J.J. Wright West Waterford 00:24:16
94   65 33 Joe Murphy Eagle 00:24:21
95 48 66 34 Bernie Pabon Riocht 00:24:23
96   67   Eoin McCarthy Ennis Track (Ind) 00:24:24
97 49 68   Conor Murray West Waterford 00:24:25
98   69 35 John Quigley Eagle 00:24:26
99     36 John Whelan West Waterford 00:24:30
100 50 70   Peader Queally Kilmurry Ibricken 00:24:45
101   71   Brian Murphy Marian 00:24:47
102   72 37 James Sexton Kilmurry Ibricken 00:24:51
103   73   Noel Dwyer Ballynonty 00:24:52
104 51 74   Brian Swaby Waterford 00:24:55
105     38 John Walsh East Cork 00:24:59
106     39 Anthony Dwyer West Waterford 00:25:09
107 52 75   Eric O'Sullivan W aterford 00:25:15
108   76   Owen Fanning Ballynonty 00:25:16
109     40 Martin Sandford West Waterford 00:25:20
110     41 Tommy Cahill Clonmel 00:25:24
111 53 77   Eoin O'Riordan West Waterford 00:25:28
112     42 Michael Wade West Waterford 00:25:35
113   78   James Butler T ogher 00:25:45
114   79 43 Gerry Ralph Dundrum 00:25:51
115     44 Myles McHugh Clonmel 00:26:10
116     45 Paul Keating West Waterford 00:26:13
117 54     Pat Coffey Clonmel 00:26:20
118     46 Liam Horgan Leevale 00:26:39
119     47 Flor O'Leary St Finbarr's 00:26:42
120     48 Sean Whelan Ennis Track 00:26:49
121     49 Niall O'Sullivan Clonmel 00:26:52
122     50 Michael Hennessy West Waterford 00:27:05
123 55     Sean Pender Kilmurry Ibricken 00:27:10
124   80   Vincent Tutty West Waterford 00:27:21
125     51 Frank Fahey Clonmel 00:27:35
126     52 Tim Foley West Waterford 00:27:39
127     53 Paddy Halpin Ballynonty 00:27:48
128 56 81   James Maguire Waterford 00:27:49
129   82   Michael O'Regan Eagle 00:28:00
130     54 Tony Buckley Gneeveguilla 00:28:09
131   83   Martin Curran West Waterford 00:28:15
132 57     Robert Fanning West Waterford 00:28:17
133   84 55 Jeff Murphy Eagle 00:28:19
134     56 George Tutty West Waterford 00:28:20
135     57 Michael Deegan West Waterford 00:29:37
136     58 Jim Bourke Dundrum 00:34:57
137     59 Dinny O'Conner Gneeveguilla 00:46:05
138     60 Michael O'Beirne Dundrum 00:46:45

Top

Category Results

Masters Men By Category  
M40
1 Tom Walsh Clonmel
2 Tommy Moloney Thurles Crokes
3 Bernard Feery St Catherine's
     
M45
1 Eugene Moynihan Marian
2 Eamon McEvoy St Finbarr's
3 Tom Murphy West Cork
     
M50
1 Patrick O'Shea Iveragh
2 Connie Kelleher West Waterford
3 J.J. Wright West Waterford
     
M55
1 Myles McHugh Clonmel
     
M60
1 Flor O'Leary St Finbarr's
2 Tony Buckley Gneeveguilla
3 Jim Bourke Dundrum
     
M65
1 Dinny O'Conner Gneeveguilla
     
M70
1 Michael O'Beime Dundrum
Top    
Senior Men Inter County
1 Kerry 83pts (66)  
3 John Barrett Desmond Currans
12 John Herlihy Riocht
13 Willie Reidy Riocht
14 Owen McKenna Desmond Currans
17 Cian Murphy Iveragh
24 Patrick O'Shea Iveragh
     
2 Tipperary 122pts (91)  
9 Tom Walsh Clonmel
11 Tommy Moloney Thurles Crokes
18 Pat Ryan Dundrum
23 Bernard Feery St Catherine's
29 Martin Hassett St Catherine's
32 Kenny Curran Ballynonty
     
3 Clare 134pts (95)  
6 James McIntyre Tulla
7 James Murphy Tulla
22 Martin Glynn Ennis Track
25 Sean Hehir Marian
34 Brian Spring Marian
41 Thomas Scanlon Ennis Track
     
  Waterford 207pts (133)  
Top     
Senior Men Inter-Club
1 Tulla 104pts (67)  
6 James McIntyre Tulla
7 James Murphy Tulla
43 Tomas Walsh Tulla
48 David Moloney Tulla
77 Ger Quigley Tulla
     
2 (North Cork 112pts (72)  
4 Garret Barry North Cork
5 Robbie Neill North Cork
50 Shane Simcom North Cork
53 Ivan O'Connell North Cork
     
3 West Waterford 141pts (90)  
2 Philip Harty West Waterford
21 Trevor Mason West Waterford
51 Mark Langford West Waterford
57 PJ Guinan West Waterford
69 Michael Dwyer West Waterford
95 Conor Murray West Waterford
     
4 Riocht 186pts (109)  
5 Clonmel 198pts (117)  
6 Kilmurry lbricken 331pts (170)  
7 Waterford 341pts (177)  
Top    
Novice Mens Inter County
     
1 Clare 99pts (59)  
6 James McIntyre Tulla
7 James Murphy Tulla
10 Eugene Moynihan Marian
21 Martin Glynn Ennis Track
25 Sean Hehir Marian
30 Frank Garrihy Ennis Track
     
2 Kerry 151 pts (97)  
12 John Herlihy Riocht
13 Willie Reidy Riocht
14 Owen McKenna Desmond Currans
17 Cian Murphy Iveragh
27 Patrick Looney Gneeveguilla
68 Peter Murphy Riocht
     
3 Cork 186pts (124)  
8 Alan O'Shea West Cork
16 Tom Murphy West Cork
19 Denis McCarthy East Cork
40 Stephen Macklin Togher
47 Owen O'Sullivan Donoughmore
56 Conor Creedon St Finbarr's
4 Tipperary 216pts (144)  
5 Waterford 225Pts (153)  
Top    
  Novice Men Inter Club  
1 Tulla 104pts (69)  
6 James McIntyre  
7 James Murphy  
43 Tomas Walsh  
48 David Moloney  
77 Ger Quigley  
     
2 West Waterford 139pts (94)  
2 Philip Harty  
31 Trevor Mason  
51 Mark Langford  
55 Connie Kelleher  
57 P.J. Guinan  
65 James Veale  
     
3 Ennis Track 156pts (107)  
21 Martin Glynn  
30 Frank Garrihy  
41 Thomas Scanlon  
64 Michael McDermott  
     
4 Dundrum 162pts (110)  
5 Marian 168pts (114)  
6 West Cork 176pts (124)  
7 Togher 186pts (128)  
8 Riocht 186pts (128)  
9 Ballynonty 189pts (130)  
10 St Finbarr's 210pts (149)  
11 Kilmurry Ibricken 282pts (201)  
12 Eagle 304pts (218)  
13 Waterford 341pts (244)  
Top    
 Masters Men Inter County
1  Tipperary 205pts (64)  
9 Tom Walsh Clonmel
11 Tommy Moloney Thurles Crokes
23 Bernard Feery St Catherine's
28 Michael Moore Dundrum
62 Liam Butler Dundrum
72 John Moore Dundrum
     
2 Cork 239pts (80)  
15 Eamon McEvoy St Finbarr's
16 Tom Murphy West Cork
33 Michael Murphy St Finbarr's
42 Pat Murphy Eagle
63 Willie Hayes St Finbarr's
70 John Leahy West Cork
     
3 Clare 312pts (111)  
10 Eugine Moynihan Marian
30 Frank Garrihy Ennis Track
37 Michael Hlarvey Kilmurry Ibricken
66 Tom Mackey Kilmurry Ibricken
75 Michael Quinlan Kilmihil
100 James Sexton Kilmurry Ibricken
     
4 Waterford 328pts (111)  
Top    
Masters Men Inter Club
1 St Finbarr's 228pts (83)  
15 Eamon McEvoy  
33 Michael Murphy  
63 Willie Hayes  
117 Flor O'Leary  
     
2 Dundrum 274pts (97)  
28 Michael Moore  
62 Liam Butler  
72 John Moore  
112 Gerry Ralph  
134 Jim Bourke  
136 Michael O'Beime  
     
3 Clonmel 288pts (101)  
9 Tom Walsh 90
81 Jim St John 108
90 Ned O'Brien  
108 Tommy Cahill  
113 Myles McHugh  
119 Niall O'Sullivan  
     
4 West Waterford "A" 297pts (102  
5 Eagle 361 pts (138)  
6 West Waterford "B" 380pts (148)  

 Top

Women's 2 Mile Championship

Overall SeniorNovice MastersNameClubTime
1 1   1 Mary Sweeney St Finbarr's 00:11:32
2       Ann Marie Healy Dublin Striders 00:11:39
3     2 Ann Sexton Kilmurry Ibricken 00:11:45
4 4   3 Joan Hough St Finbarr's 00:11:49
5 5 1   Siobhan Dervan St Finbarr's 00:11:52
6 6     Lia Byrne Waterford 00:11:53
7 7     Blaithin Hannon St Finbarr's 00:11:58
8 8   4 Angela McEvoy St Finbarr's 00:11:59
9 9 2   Margo Dinan St Finbarr's 00:12:10
10 10   5 Mary Murphy St Finbarr's 00:12:17
11 11     Joanne Jackman West Waterford 00:12:33
12 12 3   Margaret O'Connor Gneeveguilla 00:12:33
13 13   6 Sue Garrahy Kilmurry Ibricken 00:12:49
14 14   7 Tracy Guilfoyle Kilnaboy 00:12:53
15 15 4   Deirdre Bolger Ennis Track 00:12:55
16   5 8 Fidelma Kirwan Eagle 00:13:00
17 16 6   Enter Conroy West Waterford 00:13:17
18   7 9 Marie Hurley Bantry 00:13:22
19 17 8   Siobhan Lennon Ennis Track 00:13:25
20 18 9   Loma O'Neill Kilmurry Ibricken 00:13:26
21   10   Angie Amodie St Finbarr's 00:13:27
22   11   Donna Nagle Clonmel 00:13:34
23     10 Carmel McDonhaill West Limerick 00:13:39
24   12 11 Monica Twohig Eagle 00:13:44
25 19 13   Suzanne Flynn Ferrybank 00:13:44
26 20   12 Breda Barrett Gneeveguilla 00:13:46
27 21 14   Carina Walsh West Waterford 00:13:53
28   15 13 Ann Dunford West Waterford 00:13:56
29   16 14 Marie Walsh Clonmel 00:14:01
30     15 Cushla Murphy Marian 00:14:03
31 22 17   Sarah Hanratty Ferrybank 00:14:10
32 23 18   Ann Marie Flynn Ferrybank 00:14:12
33   19 16 Rose O'Sullivan West Cork 00:14:19
34 24 20   Linda Bradfield West Waterford 00:14:21
35   21 17 Phil O'Dwyer Dundrum 00:14:25
36 25 22   Norma Wall West Waterford 00:14:28
37     18 Aine Kavanagh West Waterford 00:14:30
38   23 19 Virginia Moore Dundrum 00:14:42
39 26 24   Ida Cusack Hayes Kilmurry Ibricken 00:14:44
40 27   20 Margaret Lafferty Kilmurry Ibricken 00:14:48
41   25 21 Margaret Mori arty Farranfore M.V. 00:14:50
42   26   Siobhan O'Loughlin Clonmel 00:14:51
43 28   22 Siobhan O'Mahony West Waterford 00:14:52
44   27 23 Mary Cotter Eagle 00:14:58
45   28 24 Eithna Murphy Marian 00:14:59
46   29 25 Sheila Kerely Riocht 00:14:59
47   30 26 Elaine Keaty St Finbarr's 00:15:13
48     27 Apn Whelan West Waterford 00:15:28
49   31   Bridget Phelan Dundrum 00:15:42
50   32 28 Brid McCullagh Ennis Track 00:15:46
51   33 29 Julie Hilliard Riocht 00:15:49
52   34 30 Margaret Walsh Riocht 00:15:53
53 29 35   Katie Moriarty Farranfore M.V. 00:16:28
54   36   Serena Walsh Clonmel 00:16:32
55     31 Mags Kirwan West Waterford 00:16:36
56     32 Joan O'Sullivan Gneeveguilla 00:17:10
57     33 Terrie Gough West Waterford 00:18:03
58   37   Trioiia Wall West Waterford 00:18:35
59   38 34 Claire McCarthy Ennis Track 00:18:37
60     35 Pam Buckley St Finbarr's 00:21:18
61   39   Triona Hennessy Dundrum 00:23:00

 Top

Women's Category Results

Masters Women by Category
F35   
1 Angela McEvoy St Finbarr's
2 Sue Garrahy Kilmurry Ibricken
3 Tracy Guilfoyle Kilnaboy
     
F40
1 Mary Sweeney St Finbarr's
2 Ann Sexton Kilmurry Ibricken
3 Joan Hough St Finbarr's
     
F45
1 Carmel McDomhnaill West Limerick
2 Cushla Murphy Marian
3 Julie Hilliard Riocht
     
F50
1 Brid McCullagh Ennis Track
2 Pam Buckley St Finbarr's
     
F55
1 Terrie Gough West Waterford
Top    
Senior Women Inter County
1 Clare 45pts (45)  
3 Ann Sexton Kilmurry lb
13 Sue Garrahy Kilmurry lb
14 Tracy Guilfoyle Kilnaboy
15 Deirdre Bolger Ennis Track
19 Siobhan Lennon Ennis Track
20 Loma O'Neill Kilmurry lb
     
2 Waterford 61pts (54)  
6 Lia Byrne Waterford
11 Joanne Jackman W. Waterford
17 Emer Conroy W. Waterford
27 Carina Walsh W. Waterford
34 Linda Bradfleld W. Waterford
36 Norma Wall W. Waterford
Top    
Senior Women Inter Club
1 St Finbarr's 17pts (17)  
1 Mary Sweeney  
4 Joan Hough  
5 Siobhan Dervan  
7 Blaithin Hannon  
8 Angela McEvoy  
9 Margo Dinan  
     
2 Kilmurry Ibricken 75pts (60)  
3 Ann Sexton 13  
13 Sue Garrahy  
20 Lorna O'Neil  
39 Ida Cusack Hayes  
40 Margaret Lafferty  
     
3 West Waterford 89 Pts (72)  
11 Joanne Jackman 17  
17 Emer Conroy  
27 Carina Walsh  
34 Linda Bradfield  
36 Norma Wall  
43 Siobhan O'Mahony  
Top    
Novice Women Inter County
1 Cork 48pts (15)  
5 Siobhan Dervan St Finbarr's
9 Margo Dinan St Finbarr's St Finbarr's
16 Fidelma Kirwan Eagle
18 Marie Hurley Bantry
33 Rose O'Sullivan West Cork
44 Mary Cotter Eagle
     
2 Clare 95pts (45)  
15 Deirdre Bolger Ennis Track
19 Siobhan Lennon Ennis Track
20 Lorna O'Neill Kilmurry lb
39 Ida Cusack Hayes Kilmurry lb
45 Eithna Murphy Marian
59 Claire McCarthy Ennis Track
     
3 Waterford 115pts (62)  
25 Suzanne Flynn Ferrybank
27 Carina Walsh West Waterford
31 Sarah Hanratty Ferrybank
32 Ann Marie Flynn Ferrybank
     
4 Tipperary 124pts
5 Kerry 150pts
Top    
Novice Women Inter Club
1 St Finbarr's 82pts (43)  
5 Siobhan Dervan  
9 Margo Dinan  
21 Angie Ameodo  
47 Elaine keaty  
     
2 West Waterford 106pts (55)  
17 Emer Conroy 27  
27 Carina Walsh  
28 Ann Dunford  
34 Linda Bradfield  
36 Norma Wall  
58 Triona Wall  
     
3 Ennis Track 143pts (82)  
15 Deirdre Bolger  
19 Siobhan Lennon  
50 Brid McCullagh  
59 Claire McCarthy  
     
4 Clonmel 147pts (89)  
Top    
Masters Women Inter County  
1 Cork 37pts (19)  
1 Mary Sweeney St Finbarr's
8 Angela McEvoy St Finbarr's
10 Mary Murphy St Finbarr's
18 Maria Hurley Bantry
24 Monica Twohig Eagle
33 Rose O'Sullivan West Cork
     
2 Clare 60pts (30)  
3 Ann Sexton Kilmurry Ibricken
13 Sue Garrahy Kilmurry Ibricken
14 Tracy Guilfoyle Kilnaboy
30 Cushla Murphy Marian
40 Margaret Lafferty Kilmurry Ibricken
45 Eithna Murphy Marian
     
     
3 Waterford 156pts (80)  
28 Ann Dunford West Waterford
37 Aine Kavanagh West Waterford
43 Siobhan O'Mahony West Waterford
48 Ann Whelan West Waterford
55 Mags Kirwan West Waterford
57 Terrie Gough West Waterford
     
4 Kerry 164 pts (87)  
Top    
Masters Women Inter Club
1 St Finbarr's 13pts (8)  
1 Mary Sweeney  
4 Joan Hough  
8 Angela McEvoy  
     
2 Kilmurray Ibricken 56pts (28)  
3 Ann Sexton  
13 Sue Garrahy  
     
3 Eagle 84pts (42)  
16 Fidelma Kirwan  
24 Monica Twohig  
44 Mary Cotter  
     
4 West Waterford 108pts (53)  
5 Riocht 149pts (84)  

 Top

About Us

Cork Athletics County Board is a constituent member of Athletics Ireland. Cork Athletics is the governing body, administering athletics, track and field (T&F), cross-country (XC) and running in county Cork. The Board comprises elected representatives of constituent athletic clubs and running clubs. Cork County Board AAI organises Championship races and competition, including road, track & field (T&F) and Cross-country (XC), at junior, juvenile, senior and masters levels, and selects representation for the county. In addition, training and education is provided for coaches and officials. The Board also regulates the Athletics Ireland race/event permit (licence) process for county Cork.
Copyright © Cork Athletics 2001-2019. All rights reserved.    Website by: Déise Design