Cork Athletics on Vimeo
Cork Athletics on Flickr
Cork Athletics on Instagram
Cork Athletics on Facebook
Cork Athletics on Twitter

Results of Blarney Sports - September 1985

Blarney Sports Results 1985

Blarney

September (??) 1985

 

 A BLE Permitted event, Organised and hosted by Blarney-Inniscarra AC

 

marcus o sullivan blarney sports 1985a

Marcus O'Sullivan, surrounded by admirers, with Michael J Buckley

 

Cork Athletics Homepage

 

Cork Athletics Facebook Page

 

Results of Athletics Ireland Registered Events - April 2014 - May 2016 (on Old Cork Athletics website)

 

Results of Athletics Ireland Registered Events - May 2016 to date

 

Race Calendar / Fixtures List - Athletics Ireland Registered Events

 

Cork Athletics Race Calendar

Cork Athletics Find Your Races

Comprehensive Calendar of Registered Athletics Ireland events in Cork

 

 marcus o sullivan blarney sports 1985bMarcus O'Sullivan receiving a presentation from Michael J Buckley


The magazine page provides little information about the 1985 meet. Presumably it was held in Blarney itself, probably during August, or September 1985. Marcus wasn't the only Cork Olympian to attend the meet: Future Olympian Breeda Dennehy competed, along with future Internationals Ken Nason, Claire Ingerton, and brothers Carlton and Darren Haddock. In addition several others represented Ireland at Junior level. There clearly was quite an array of talent performing that day in Blarney!

 

 

 

Results of Blarney Sports 1985

This report appeared in the October-November 1985 issue of  Marathon Magazine, Vol. 23, No 8

 

BOYS
  Under-11 80m  
Pos Athlete Club
1 M. Halligan Togher
2 C. Maher Togher
3 A. Delea Togher
4 J. Lynch Grange
     
  Under-12 100m  
Pos Athlete Club
1 B. Hallihan Togher
2 C. Haddock Togher
3 L. Philpot Leevale
4 B. Cagney Togher
     
  Under-13 100m  
Pos Athlete Club
1 A. McCarthy Youghal
2 P. Hussey Leevale
3 D. Sweeney Togher
4 M. Ismail Togher
     
  Under-14 100m  
Pos Athlete Club
1 A. Desmond Blarney
2 D. Haddock Togher
3 T. Hallahan Togher
4 G. Aherne Leevale
     
  Under-15 100m  
Pos Athlete Club
1 A. O'Keeffe Togher
2 J. O'Mahony Leevale
3 M. Kelleher Togher
4 J. Donovan Leevale
     
  Under-16 100m  
Pos Athlete Club
1 D. Neff Leevale
2 N. Boland Leevale
3 A. Downing Youghal
4 S. Langford Togher
     
 GIRLS 
  Under-11 80m  
Pos Athlete Club
1 C. Ingerton Leevale
2 A. O'Brien Grange
3 A. Healy Blarney
=4 (tie) C. Walsh Cappoquin
=4 S. O'Connor Carrigtwohill
     
  Under-12 100m  
Pos Athlete Club
1 E. Halpin Bally AC
2 M. Jordan Blarney
3 A. M. O'Donovan St Nick's
4 M. O'Donovan St Nick's
     
  Under-13 100m  
Pos Athlete Club
1 P. Cooper Youghal
2 R. Phelan Grange
3 J. Cooper Youghal
4 M. O'Reilly Watergrasshill
     
  Under-14 100m  
Pos Athlete Club
1 G. O'Riordan Blarney
2 G. French Togher
3 A. Brown Cappoquin
4 P. Thornhill Leevale
     
  Under-15 100m  
Pos Athlete Club
1 B. Dennehy Bandon
2 P. O'Reilly Togher
3 J. O'Halloran Togher
4 K. Waters Leevale
     
  Under-16 100m  
Pos Athlete Club
1 F. Ree Togher
2 A. McCarthy Leevale
3 S. Murphy Togher
4 T. McCarthy Togher
     
BOYS
  Under-17 100m  
Pos Athlete Club
1 K. Horgan Middle vale
2 A. O'Regan Leevale
3 D. Quirke Leevale
4 S. Mohen Dohenys
     
  Under-11 Shot  
Pos Athlete Club
1 P. Nangle Tramore
2 B. Whitty Blarney
3 H. Twomey Togher
4 J. Lynch Grange
     
  Under-14 Shot  
Pos Athlete Club
1 J. O'Mahony Leevale
2 B. Black Carrignavar
3 M. Cafferky Blarney
4 D. Pierce Youghal
     
  Under-10 300m  
Pos Athlete Club
1 C. Stack Youghal
2 K. O'Donovan Dohenys
3 J. Hurley Leevale
4 S. Fitzgerald Youghal
     
  Under-11 600m  
Pos Athlete Club
1 L. Halpin Bally AC
2 C. O'Brien Youghal
3 S. Mulcahy Leevale
4 B. Roche Togher
     
  Under-12 600m  
Pos Athlete Club
1 L. Philpott Leevale
2 D. Foley Donoughmore
3 C. Haddock Togher
4 B. Murphy Togher
     
  Under-13 600m  
Pos Athlete Club
1 K. Nason Leevale
2 A. McCarthy Youghal
3 E. O'Sullivan Leevale
4 K. O'Sullivan Leevale
     
  Under-14 600m  
Pos Athlete Club
1 A. Desmond Blarney
2 B. O'Connell Blarney
3 D. Haddock Togher
4 N. Collins North Cork
     
  Under-14 1500m  
Pos Athlete Club
1 N. Collins North Cork
2 J. Malone Youghal
3 P. Walsh Glounthane
4 S. Roche Eagle
     
  Under-15 1500m  
Pos Athlete Club
1 A. O'Keeffe Togher
2 P. McCarthy Dohenys
3 R. Neff Leevale
4 M. Hyde Blarney
     
 GIRLS 
  Under-17 100m  
Pos Athlete Club
1 J. Dempsey Youghal
2 M. O'Brien Grange
3 N. Foley Carrignavar
4 A. Gaynor Slieveardagh
     
  Under-11 Shot  
Pos Athlete Club
1 H. Whitty Blarney
2 J. O'Flynn Grange
3 F. O'Halloran Togher
=4 M. Browne Carrigtwohill
=4 J. Horgan Carrignavar
     
  Under-14 Shot  
Pos Athlete Club
1 M. Ryan Leevale
2 G. French Togher
3 I. McSweeney Blarney
4 S. Ruxton Midleton
     
  Under-10 300m  
Pos Athlete Club
1 B. Scannell Bandon
2 E. Aherne Carrigtwohill
3 J. O'Sullivan Carrignavar
4 M. Ansburo Youghal
     
  Under-10 600m  
Pos Athlete Club
1 G. O'Flynn Grange
2 A. O'Brien Grange
3 F. Kelleher Ovens
4 C. Walsh Cappoquin
     
  Under-12 600m  
Pos Athlete Club
1 M. Scanlon Cappoquin
2 E. Halpin Bally AC
3 C. Murphy Carrignavar
4 B. Ingerton Leevale
     
  Under-13 600m  
Pos Athlete Club
1 P. Cooper Youghal
2 S. Ryan Leevale
3 S. Ruxton Middleton
4 S. Delaney Leevale
     
  Under-14 600m  
Pos Athlete Club
1 A. Brown Cappoquin
2 J. Scannell Bandon
3 J. Walsh Carrignavar
4 K. Walsh Leevale
     
  Under-15 600m  
Pos Athlete Club
1 B. Dennehy Bandon
2 K. Waters Leevale
3 A. Murphy Leevale
4 R. Buckley Togher
     
  Under-16 600m  
Pos Athlete Club
1 Michelle Murphy Carrignavar
2 M. Looney Blarney
3 T. McCarthy Togher
4 A. M. O'Leary Blarney
     
 BOYS 
  Under-16 1500m  
Pos Athlete Club
1 A. Downing Youghal
2 J. O'Driscoll Grange
3 K. Crowley Mallow
4 G. Skally Togher
     
  Under-17 1500m  
Pos Athlete Club
1 S. Mahon Dohenys
2 K Owens Leevale
3 A. O'Regan Leevale
4 J. Delaney Grange/Fermoy
     
  Under-11 Relay  
Pos Club  
1 Togher  
2 Youghal  
3 Blarney  
4 Togher A.  
     
  Under-13 Relay  
Pos Club  
1 Togher A  
2 Leevale  
2 Youghal A  
4 Togher B  
     
  Under-15 Relay  
Pos Club  
1 Togher  
2 Leevale  
3 Togher A  
4 Blarney  
     
 GIRLS 
  Under-16 500m  
Pos Athlete Club
1 M. Looney Blarney
2 M. Murphy Carrignavar
3 L. Caulfield Tramore
     
  Under-17 500m  
Pos Athlete Club
1 J. Dempsey Youghal
2 A. Gaynor Slieveardagh
3 M. Kiely Youghal
4 N. Foley Carrignavar
     
  Under-11 Relay  
Pos Club  
1 Blarney  
2 Carrigtwohill  
3 Carrignavar  
4 Togher  
     
  Under-13 Relay  
Pos Club  
1 Youghal  
2 Leevale  
3 Blarney  
4 Togher  
     
  Under-15 Relay  
Pos Club  
1 Youghal  
2 Leevale  
3 Togher  
4 Blarney  
     
 Junior MEN 
  3000m  
Pos Athlete Club
1 E. Bergin Leevale
2 S. Gibbons St Finbarrs
3 D. Hayes Blackboy AC
4 D. Gilbert Eagle
     
 Senior Men 
  100m  
Pos Athlete Club
1 C. Sheehan Carignavar
2 G. Neiland Leevale
3 B. Corcoran Carrignavar
     
  Senior 1500m  
Pos Athlete Club
1 S. Hennessy Leevale
2 D. O'Riordan Leevale
3 G. Horan Leevale
4 M. Doherty Eagle
     
 Senior LADIES 
  100m  
Pos Athlete Club
1 M. Walsh St Finbarr's
2 E. Hughes Leevale
3 H. Ray Grange
     
  Senior 1500m  
Pos Athlete Club
1 J. Dempsey Youghal
2 L. Caulfield Tramore
3 H. Ray Grange
4 S. Hughes Ind

About Us

Cork Athletics County Board is a constituent member of Athletics Ireland. Cork Athletics is the governing body, administering athletics, track and field (T&F), cross-country (XC) and running in county Cork. The Board comprises elected representatives of constituent athletic clubs and running clubs. Cork County Board AAI organises Championship races and competition, including road, track & field (T&F) and Cross-country (XC), at junior, juvenile, senior and masters levels, and selects representation for the county. In addition, training and education is provided for coaches and officials. The Board also regulates the Athletics Ireland race/event permit (licence) process for county Cork.
Copyright © Cork Athletics 2001-2019. All rights reserved.    Website by: Déise Design