Lucozade Sport Munster Juvenile Track and Field Championships, CIT Track:
June
11th and 12th
Girls
Under 9
60m:
1 A
Quinn (Ferrybank)
2 E
Ni Dheasmhunaigh (Leevale)
3 C
Searson (Kilmurry Ibrickane)
Long
Jump:
1 E
Ni Dheasmhunaigh (Leevale)
2 E
Casey (Gneevguilla)
3 O
Healy (Moyne)
Girls
Under 10
Long
Jump:
1 R
Jenkinson Butler (Carrigtohill)
2 C
Nicholson (Emerald)
3 A
Phelan (Midleton)
Ball
Throw:
1 C
O’Grady (Nenagh)
2 O
Devitt (Ennis Track)
3 K
Cronin (Spa Muckross)
60m:
1 F
Browne (Dooneen)
2 C
Sexton (Bandon)
3 R
Jenkinson Butler (Carrigtohill)
Ball
Throw:
1 L
O’Grady (Nenagh)
2 O
Devitt (Ennis Track)
3 K
Cronin (Spa Muckross)
Girls
Under 11
Ball
Throw:
1 M
O’Keeffe (Belgooly)
2 H
O’Sullivan (Gneevguilla)
3 M
Dineen (Gneevguilla)
Girls
Under 12
Ball
Throw:
1 C
Danagher (Carrick on Suir)
2 C
Hogan (St Flannans)
3 S
Landers (Youghal)
60m:
1 S
Flavin (Emerald)
2 J
O’Flynn (Leevale)
3 G
Moynihan (West Muskerry)
High
Jump:
1 S
Power (Clonmel)
2 H
Foley (Carrick on Suir)
3 C
Fenton (Riverstick Kinsale)
600m:
1 S
Power (Clonmel)
2 A
Darey (Ennis Track)
3 J
Sheahan (Riverstick Kinsale)
Long
Jump:
1 C
Fenton (Riverstick Kinsale)
2 J
Sheahan (Riverstick Kinsale)
3 L
Herlihy (West Waterford)
Shot:
1 L
Bradfield (Bandon)
2 A
Murphy (BIAC)
3 R
Keane (Carrick on Suir)
Girls
Under 13
60m
Hurdles
1 T
Fogarty (Carrick on Suir)
2 C
Hannon (Dooneen)
3 A
Sheehan (Dooneen)
High
Jump:
1 J
Murphy (Leevale)
2 T
Fogarty (Carrick on Suir)
3 E
Prendeville (Farranfore)
600m:
1 H
Flynn (Shannon)
2 C
Walsh (Tralee Harriers)
3 S
McGillicuddy (Gneevguilla)
Long
Jump:
1 L
Houlihan (West Waterford)
2 O
Nash (Riverstick Kinsale)
3 T
Fogarty (Carrick on Suir)
Javelin:
1 A
Sheehan (Dooneen)
2 J
Cross (Belgooly)
3 Z
Scanlon (West Waterford)
60m:
1 R
Corbett (Leevale)
2 M
Nicholsan (Emerald)
3 M
Crowley (Belgooly)
Boys
Under 9
60m:
1 R
Philips (KCK)
2 P
McNamara (Marian)
3 J
Horgan (Tralee Harriers)
Long
Jump:
1 S
Kelly (Ferrybank)
2 T
Stephenson (Grange Fermoy)
3 S
McDonnell (Estuary)
Boys
Under 10
60m:
1 S
Mackey (Ferrybank)
2 P
Okafor (Bandon)
3 D
Cussen (Old Abbey)
Ball
Throw:
1 D
Murphy (Tralee Harriers)
2 J
Browne (Tralee Harriers)
3 C
Cremins (Marian)
Long
Jump:
1 S
Mackey (Ferrybank)
2 D
Cussen (Old Abbey)
3 J
Kennedy (Ballymore Cobh)
Boys
Under 11
60m:
1 D
Ryan (Dooneen)
2 D
Pierse (Tralee Harriers)
3 A
Farrell (Liscarroll)
600m:
1 A
O’Neill (Liscarroll)
2 C
Berkley (Bilboa)
3 T
Lillis (Kilmihil)
Ball
Throw:
1 P
Fitzgerald (Ferrybank)
2 P
O’Sullivan (Ferrybank)
3 S
Moroney (Carrick on Suir)
Boys
Under 12
80m:
1 G
Okafor (Bandon)
2 D
O’Sullivan (Leevale)
3 S
Howard (Grange Fermoy)
Long
Jump:
1 S
Howard (Grange Fermoy)
2 G
Okafor (Bandon)
3 D
O’Sullivan (Leevale)
Ball
Throw:
1 M
McSweeney (Midleton)
2 N
Brophy (Carrick on Suir)
3 C
Canty (Gneevguilla)
Shot:
1 M
McSweeney (Midleton)
2 T
Arrigan (Individual)
3 Z
Gibbons (Leevale)
600m:
1 C
Daniels (Ferrybank)
2 C
Finnucane (Emerald)
3 D
O’Sullivan (Leevale)
Boys
Under 13:
600m:
1 A
Kearney (Ennis Track)
2 D
Cronin (Blarney Inniscarra)
3 J
Greene (KCK)
60m
Hurdles:
1 N
Keller (Ferrybank)
2 S
O’Shaughnessy (Bandon)
3 J
Doherty (Dooneen)
80m:
1 J
Doherty (Dooneen)
2 J
McEvoy (Ferrybank)
3 B
Akamonou (Shannon)
High
Jump:
1 D
O’Connell (St Itas)
2 D
Rogers (Tipperary Town)
3 J
McEvoy (Ferrybank)
Javelin:
1 J
Oostuysen (Clonmel)
2 S
O’Connor (St Itas)
3 G
Minehane (Courceys)
Ball
Throw:
1 J
Oostuysen (Clonmel)
2 J
Doherty (Dooneen)
3 S
O’Connor (St Itas)