Cork
County Track and Field Championships, CIT Track
May
10th 2009
56lb OB
Senior Men
1 John Rice Grange Fermoy
3.00m
2 Gearoid
Kelly Ballincollig 2.80m
Weight for Distance
Senior Men
1 Gearoid
Kelly Ballincollig 5.92m
2 Donal
Howard Rising Sun 5.02m
3 Joe Nagle Leevale
4.46m
O35 Men
1 Joe Nagle Leevale
4.46m
O40 Men
1 Donal
Vaughan Rising Sun 4.59m
O45 Men
1 Donal
Howard Rising Sun 5.02m
2 Tony O'Brien St Finbarrs
3.56m
O50 Men
1 James O'Keeffe Liscarroll
5.15m
O60 Men
1 John Rice Grange Fermoy
6.69m
2 Jimmy Murray Rising Sun 4.58m
O65 Men
1 Tim Fitzpatrick Liscarroll
5.96m
O70 Men
1 Joe Hogan Rising Sun 6.33m
2 Michael O'Herlihy
Rising Sun 4.00m
O80 Men
1 Dennis Howard Rising Sun 5.32m
O40 Women
1 Priscilla O'Sullivan Bandon 4.53m
2 Maureen Glanton
Skibbereen 4.46m
O50 Women
1 Ebhana
Finnegan Rising Sun 3.07m
Shot
Senior Men
1 Joe Nagle Leevale
11.43m
2 Gearoid
Kelly Ballincollig 10.41m
3 David Sheehan Liscarroll
9.58m
O35 Men
1 Joe Nagle Leevale
11.43m
O40 Men
1 Paul Kingston Bandon 8.53m
2 Donal
Vaughan Rising Sun 7.54m
O45 Men
1 Tony O'Brien St Finbarrs
7.18m
O50 Men
1 James O'Keeffe Liscarroll
7.83m
2 George Bradfield Bandon 7.23m
O60 Men
1 John Rice Grange Fermoy
7.60m
O65 Men
1 Tim Fitzpatrick Liscarroll
7.08m
O70 Men
1 Joe Hogan Rising Sun 7.84m
2 Michael O'Herlihy
Rising Sun 5.94m
Junior Women
1 Tracy Bradfield Bandon 10.59m
2 Niamh Murphy Blarney Inniscarra 9.63m
3 Megan Moynihan West Muskerry 8.67m
Senior Women
1 Priscilla O'Sullivan Bandon 9.45m
2 Paula McCarthy Bantry
9.18m
3 Maureen Glanton
Skibbereen 7.74m
O40 Women
1 Priscilla O'Sullivan Bandon 9.45m
2 Liz Coomey
Bandon 9.35m
3 Maureen Glanton
Skibbereen 7.74m
4 Niamh Flemming Grange Fermoy 5.99m
O45 Women
1 Kate Coveney
Bandon 6.07m
O50 Women
1 Ebhana
Finnegan Rising Sun 5.47m
O55 Women
1 Marian Roche Bandon 7.04m
2 Esther Fitzpatrick Liscarroll 4.47m
High Jump
Junior Men
1 Alex McDonald Liscarroll
1.45m
2 James Kelly Liscarroll
1.40m
Senior Men
1 Brendan Dennehy
Rising Sun 1.65m
2 Denis Coughlan
St Finbarrs 1.60m
O35 Men
1 Donnacha Dennehy Rising Sun 1.40m
O45 Men
1 Noel Galvin West Muskerry
1.30m
O50 Men
1 Seamus Fox Fanahan
McSweeney 1.30m
O55 Men
1 Harry Gijbels
West Muskerry 1.35m
O60 Men
1 Brendan Dennehy
Rising Sun 1.45m
2 John Rice Grange Fermoy
1.10m
Senior Women
1 Paula McCarthy Bantry
1.50m
O40 Women
1 Liz Coomey
Bandon 1.40m
Triple Jump
Senior Men
1 Denis Finegan
UCC
Junior Women
1 Patricia Curtin Youghal
Pole Vault
Senior Men
1 Thomas Houlihan
West Waterford 4.50m
2 Seamus Fox Fanahan
McSweeney 2.20m
Junior Women
1 Nikita Savage Youghal
3.20m
2 Sarah Ryan Youghal
2.80m
3 Emer Kelly Youghal 2.00m
Senior Women
1 Nikita Savage Youghal
3.20m
2 Sarah Ryan Youghal
2.80m
3 Emer Kelly Youghal 2.00m
Long Jump
Junior Men
1 Tim Harrington Bandon 6.51m +0.7m/s
2 Alex McDonald Liscarroll
4.85m
3 James Kelly Liscarroll
4.47m
Senior Men
1 Eoin Hannon
Tullamore Harriers 6.77m +0.7m/s
2 Brendan Dennehy
Rising Sun 5.71m
3 David Sheehan Liscarroll
3.23m
4 Joe Nagle Leevale
3.31m
O35 Men
1 Donnacha Dennehy Rising Sun 4.69m
2 Joe Nagle Leevale
3.31m
O40 Men
1 Pat Mulcahy
Bandon 4.48m
O45 Men
1 Noel Galvin West Muskerry
4.29m
O50 Men
1 Seamus Fox Fanahan
McSweeney 4.37m
O55 Men
1 Mike Adamson Liscarroll
3.65m
2 Dan Kennedy St Finbarrs
3.19m
O60 Men
1 Brendan Dennehy
Rising Sun 4.55m
2 John Rice Grange Fermoy
3.11m
O65 Men
1 Con O'Donovan Rising Sun 3.98m
O75 Men
1 Sean O'Sullivan Rising Sun 2.64m
Junior Women
1 Phil Healy Bandon 4.65m
O40 Women
1 Liz Coomey
Bandon 3.90m
2 Niamh Flemming Grange Fermoy 3.48m
3 Priscilla O'Sullivan Bandon 3.44m
O50 Women
1 Ebhan
Finnegan Rising Sun 2.50m
O55 Women
1 Esther Fitzpatrick Liscarroll 2.12m
Hammer
Junior Men
1 Seamus Murphy Carraig
na bhFear
32.98m
Senior Men
1 Gearoid
Kelly Ballincollig 29.35m
2 Mossie
Cahill Youghal 21.62m
3 Padraig Kelly Ballincollig
19.60m
O45 Men
1 Donal
Howard Rising Sun 17.42m
2 Tony O'Brien St Finbarrs
14.30m
O60 Men
1 John Rice Grange Fermoy
22.58m
O65 Men
1 Tim Fitzpatrick Liscarroll
22.51m
O70 Men
1 Joe Hogan Rising Sun 20.52m
2 Michael O'Herlihy
Rising Sun 16.39m
O80 Men
1 Denis Howard Rising Sun 20.29m
Junior Women
1 Maura McCarthy Blarney Inniscarra 38.12m
2 Niamh
Murphy Blarney Inniscarra 30.00m
3 Megan Moynihan West Muskerry 27.93m
Senior Women
1 Linda Cronin Old Abbey 39.61m
2 Priscilla O'Sullivan Bandon 34.18m
3 Liz Coomey
Bandon 28.35m
4 Maureen Glanton
Skibereen 25.11m
O40 Women
1 Priscilla O'Sullivan Bandon 34.18m
2 Liz Coomey
Bandon 28.35m
3 Maureen Glanton
Skibereen 25.11m
O45 Men
1 Geraldine Curtin Youghal
13.46m
O50 Women
1 Ebhana
Finnegan Rising Sun 19.02m
O55 Women
1 Esther Fitzpatrick Liscarroll 12.70m
Discus
Senior Men
1 Gearoid
Kelly Ballincollig 31.64m
2 David Sheehan Liscarroll
22.64m
3 Mossie
Cahill Youghal 20.69m
O35 Men
1 Joe Nagle Leevale
21.89m
O40 Men
1 Donal
Vaughan Rising Sun 18.76m
O45 Men
1 Tony O'Brien St Finbarrs
21.54m
2 Donal
Howard Rising Sun 15.64m
O50 Men
1 George Bradfield Bandon 21.15m
O55 Men
1 Mike Adamson Liscarroll
18.29m
O60 Men
1 John Rice Grange Fermoy
27.19m
2 Jimmy Murray Rising Sun 23.75m
O65 Men
1 Con O'Donovan Rising Sun 21.64m
2 Tim Fitzpatrick Liscarroll
19.45m
O70 Men
1 Joe Hogan Rising Sun 21.97m
2 Michael O'Herlihy
Rising Sun 15.43m
O80 Men
1 Denis Howard Rising Sun 15.13m
Junior Women
1 Tracey Bradfield Bandon 31.58m
2 Lynn Bradfield Bandon 25.40m
3 Niamh
Murphy Blarney Inniscarra 20.32m
Senior Women
1 Maureen Glanton
Skibereen 27,92m
2 Liz Coomey
Bandon 25.71m
3 Priscilla O'Sullivan Bandon 23.81m
O40 Women
1 Maureen Glanton
Skibereen 27,92m
2 Liz Coomey
Bandon 25.71m
3 Priscilla O'Sullivan Bandon 23.81m
O45 Women
1 Geraldine Curtin Youghal
13.15m
O50 Women
1 Ebhana
Finnegan Rising Sun 13.29m
O55 Women
1 Marian Roche Bandon 15.06m
2 Esther Fitzpatrick Liscarroll 12.00m
Javelin
Junior Women
1 Patricia Curtin Youghal
25.30m
Senior Women
1 Paula McCarthy Bantry
28.11m
2 Sarah Ryan Youghal
26.55m
3 Maureen Glanton
Skibbereen 17.81m
O40 Women
1 Maureen Glanton
Skibbereen 17.81m
2 Priscilla O'Sullivan Bandon 17.32m
O45 Women
1 Geraldine Curtin Youghal
11.59m
2 Sandra Ryan Youghal
10.92m
O55 Women
1 Marian Roche Bandon 12.73m
2 Esther Fitzpatrick Liscarroll 7.90m
Senior Men
1 Nic Raicevic
Youghal 41.87m
2 Gearoid Kelly Ballincollig
28.55m
3 Mossy Cahill Youghal
24.80m
4 Eamon
Flanagan Youghal 24.32m
5 Noel Galvin West Muskerry
22.53m
6 Joe Nagle Leevale
15.13m
O35 Men
1 Nic Raicevic
Youghal 41.87m
2 Joe Nagle Leevale
15.13m
O40 Men
1 Eamon
Flanagan Youghal 24.32m
2 Donal
Vaughan Rising Sun 20.15m
O45 Men
1 Tony O'Brien St Finbarrs
26.75m
2 Noel Galvin West Muskerry
22.53m
O55 Men
1 Mike Adamson Liscarroll
20.55m
2 John Quigley Eagle 20.24m
O60 Men
1 John Rice Grange Fermoy
21.66m
O65 Men
1 Con O'Donovan Rising Sun 19.60m
2 Tim Fitzpatrick Liscarroll
16.50m
O70 Men
1 Joe Hogan Rising Sun 16.52m
2 Michael O'Herlihy
Rising Sun 10.52m
O80 Men
1 Dennis Howard Rising Sun 5.32m
110m Hurdles
1 Brendan Dennehy
Rising Sun 16.62
100m
Junior Women
1 April Philpott
Leevale 13.79
Senior Women
1 Katey Byrd Leevale 13.23
O40 Women
1 Liz Coomey
Bandon 14.62
2 Niamh Flemming Grange Fermoy 16.44
3 Priscilla O'Sullivan Bandon 16.91
O50 Women
1 Ebhana
Finnegan Rising Sun 18.84
O60 Women
1 Maggie Dunne Carraig
na bhFear
22.99
O70 Women
1 Pam Buckley St Finbarrs
23.32
Junior Men -0.3m/s
1 Timmy Harrington Bandon 11.73
2 Dara Kenny Blarney Inniscarra 12.36
3 Alex McDonald Liscarroll
13.84
Senior Men +1.3m/s
1 Ciaran Kenny Blarney Inniscarra 11.64
2 Brendan Dennehy
Rising Sun 11.77
3 Billy Henchy
Bandon 11.91
4 Denis Finnegan UCC 11.93
O35 Men -0.8m/s
1 John Corr Leevale 12.04
2 Donnacha Dennehy Rising Sun 12.94
3 Hugh Nolan Rising Sun 13.67
4 Joe Nagle Leevale
17.02
O40 Men -0.8m/s
1 Pat Mulcahy
Bandon 13.02
O45 Men
-0.8m/s
1 Ger Moynihan West Muskerry
13.26
2 Noel Galvin West Muskerry
13.43
O50 Men -1.6m/s
1 Seamus Fox Fanahan
McSweeney 15.47
2 James O'Keeffe Liscarroll
16.08
O55 Men -1.6m/s
1 Harry Gijbels
West Muskerry 14.21
O60 Men -1.6m/s
1 Brendan Dennehy
Rising Sun 13.6
2 John Rice Grange Fermoy
18.11
O65 Men -1.6m/s
1 Con O'Donovan Rising Sun 14.33
O75 Men -1.6m/s
1 Sean O'Sullivan Rising Sun 19.37
200m
Junior Women -0.7m/s
1 Phil Healy Bandon 28.17
2 April Philpott
Leevale 29.08
Senior Women -0.7m/s
1 Katey Byrd Leevale 27.19
O40 Women +1.9m/s
1 Niamh Flemming Grange Fermoy 35.09
2 Ann Murphy Rising Sun 52.72
O45 Women +1.9m/s
1 Kate Coveney
Bandon 37.67
O50 Men +1.9m/s
1 Ebhana
Finnegan Rising Sun 42.85
O60 Women +1.9m/s
1 Maggie Dunne Grange Fermoy 52.72
Junior Men +1.7m/s
1 Dara Kenny
Blarney Inniscarra 25.16
Senior Men +1.7m/s
1 Ciaran
McCabe Riocht 23.34
2 Colm Lynch Iveragh 23.37
3 Fabian Bosc Dooneen 23.65
4 Ciaran
Kenny Blarney Inniscarra 24.05
O35 Men +0.1m/s
1 John Corr Leevale
25.03
2 Hugh Nolan Rising Sun 28.24
O45 Men
+0.1m/s
1 Ger Moynihan West Muskerry
27.1
2 Noel Galvin West Muskerry
28.04
3 Steven Murphy Rising Sun 32.87
O50 Men
+1.4m/s
1 Seamus Fox Fanahan
McSweeney 29.42
2 James O'Keeffe Liscarroll
35.15
O55 Men +1.4m/s
1 Harry Gijbels
West Muskerry 29.42
O60 Men +1.4m/s
1 Brendan Dennehy
Rising Sun 27.87
2 Jimmy
Murray Rising Sun 31.43
O65 Men +1.4m/s
1 Con O'Donovan Rising Sun 29.95
O75 Men
+1.4m/s
1 Sean O'Sullivan Rising Sun 44.63
400m
Junior Women
1 Emer
O'Connell Blarney Inniscarra 57.85
2 Christine Neville Blarney Inniscarra 58.4
Senior Women
1 Christina Broderick Belgooly 60.45
2 Anne Marie Healy Eagle 68.79
O35 Women
1 Anne Marie Healy Eagle 68.79
O40 Women
1 Priscilla O'Sullivan Bandon 85.83
2 Ann Murphy Rising Sun 2.10.92
O45 Women
1 Kate Coveney
Bandon 91.72
O50 Women
1 Marion Lyons St Finbarrs
95.86
2 Ebhana
Finnegan Rising Sun 1.52.07
O60 Men
1 Maggie Dunne Grange Fermoy 1.49.16
Junior Men
1 Deane Cronin Blarney Inniscarra 54.51
2 Dara Kenny
Blarney Inniscarra 56.47
3 James Kelly Liscarroll
65.77
Senior Men
1 Colm Lynch Iveragh 50.77
2 Ciaran
Kenny Blarney Inniscarra 52.71
3 Fabia Bose Dooneen 55.43
4 Eamon
O'Donovan Rising Sun 57.84
O40 Men
1 Donal
Vaughan Rising Sun 60.74
O45 Men
1 Ger Moynihan West Muskerry
65.54
2 Steven Murphy Rising Sun 73.64
O55 Men
1 John O'Riordan
Rising Sun 67.73
2 Dan Kennedy St Finbarrs
72.47
O60 Men
1 Jimmy Murray Rising Sun 71.13
O65 Men
1 Con O'Donovan Rising Sun 87.49
2 George Webb Rising Sun 98.83
400m Hurdles
Junior Women
1 Orla Finn Riverstick Kinsale 63.23
Junior Men
1 Sipke Shaughnessy Bandon 61.5
800m
Women
1 Dawn Kelly Belgooly
2.19.48 Senior
2 Andrea Bickerdyke
Leevale 2.21.75 Senior
3 Carol Finn Duhallow
2.22.03 Senior
4 Ann Marie Healy Eagle 2.32.12 Senior
O35
5 Sharon McGarry
St Finbarrs 2.36.38 O35
6 Cushla
Murphy Marian 2.41.18 O50
7 Regina Burton St Finbarrs
3.03.27 O45
8 Marion Lyons St Finbarrs
3.30.00 O50
9 Maggie Dunne Carraig
na bhFear
3.37.32 O60
10 Ann Murphy Rising Sun 4.14.12 O40
Men
1 Aidan Mullins Bantry
2.01.40 Senior
2 James McCarthy East Cork 2.02.03
Senior
3 Shane Murray Leevale
2.03.30 Senior
4 Tony Kelleher Togher
2.04.18 Senior O40
5 Eamon
O'Donovan Rising Sun 2.06.18 Senior
6 Michael O'Regan
CIT 2.06.73 Senior
7 Dave Muldowney
Eagle 2.10.82 Senior O35
8 Dave Hickey St Finbarrs
2.14.83 Senior
9 James Kelly Liscarroll
2.33.47 Junior
Master Men
1 Michael Murphy St Finbarrs
2.19.70 O50
2 Steven O'Mahoney
Skibbereen 2.33.33 O45
3 John O'Riordan
Rising Sun 2.33.65 O55
4 Dan Kennedy St Finbarrs
2.35.44 O55
5 John Leahy Rising Sun 2.36.16 O50
6 Steven Murphy Rising Sun 2.43.34 O45
7 Jimmy Murray Rising Sun 2.47.75 O60
8 John Quigley Eagle 3.03.18 O55
9 George Webb Rising Sun 3.23.70 O65
1500m
Women
1 Michelle Finn Duhallow
4.56.50 Senior
2 Carmel Crowley Bandon 5.12.34 Senior
O40
3 Aisling
Gould Leevale 5.56.71 Senior
4 Priscilla O'Sullivan Bandon 6.37.27
O40
5 Kate Coveney
Bandon 6.53.53 O45
6 Marion Lyons St Finbarrs
7.07.38 O50
7 Maggie Dunne Carraig
na bhFear
7.16.18 O60
8 Ann Murphy Rising Sun -
O40
Men
1 James Grufferty
Leevale 4.30.00 Senior
2 Denis Coughlan
St Finbarrs 4.33.00 Senior
3 Dave Muldowney
Eagle 4.37.40 Senior O35
4 Eamon
O'Donovan Rising Sun 4.47.46 Senior
5 Chris Harrington Leevale
4.53.28 Senior
6 Michael Murphy St Finbarrs
4.59.01 O50
7 Pat Murphy Eagle 5.10.18 O50
8 Steven O'Mahony Skibbereen
5.17.31 O45
9 John Leahy Rising Sun 5.26.70 O50
10 Steven Murphy Rising Sun 5.33.50 O45
11 John O'Riordan
Rising Sun 5.36.38 O55
12 Dan Kennedy St Finbarrs
5.42.15 O55
13 Tony O'Brien St Finbarrs
5.58.81 O45
14 John Quigley Eagle 6.24.54 O55
3000m
Women
1 Nimah Roe Eagle 10.31.56
Senior
2 Carmel Crowley Bandon 10.32.91 Senior
O40
3 Carmell Parnell Leevale
10.47.99 O50
4 Michelle O'Mahony
Kilmurry Ibricken 11.14.37
O45
5 Miriam Cashman
Duhallow 11.39.08 Senior
6 Maire
Heffernan Liscarroll 11.59.26 Senior
7 Mary O'Keeffe Youghal
12.02.99 O45
8 Ann Marie Power Eagle 12.17.51 O35
9 Ann Murphy Rising Sun 16.22.00 O40
Masters Men
1 Donnacha O'Mahony East Cork 9.40.53 O40
2 Noel Curtin Youghal
9.42.67 O45
3 Eric Meade East Cork 9.42.83 O40
4 Martin O'Keeffe Youghal
9.58.00 O45
5 Denis McCarthy East Cork 9.59.22 O45
6 Eamonn McEvoy St Finbarrs 10.07.65 O50
7 Pat Power Eagle 10.18.26 O35
8 David O'Dwyer
East Cork 10.22.97 O35
9 Mark McMahon West Muskerry
10.24.20 O35
10 Pat Murphy Eagle 10.45.23 O50
11 Conor
McMahon West Muskerry 11.00.98 O40
12 John Landy
St Finbarrs 11.12.43 O40
13 Dan Kennedy St Finbarrs
11.40.79 O55
14 John Quigley Eagle 12.56.75 O55
15 Mike Adamson Liscarroll
13.58.71 O55
16 George Webb Rising Sun 14.04.07 O65
5000m
Senior Men
1 Sean McGrath East Cork 15.08.23
2 Michael O'Herlihy
North Cork 15.19.38
3 Barry O'Donovan Leevale
16.08.77
4 George Boyle Leevale
16.44.79
5 Frank O'Carroll East Cork 16.57.36
6 Chris Harrington Leevale
17.28.45
7 Niall O'Grady Menapians
17.51.01
8 Shane Maher Grange Fermoy 18.38.36
4x100m Relays
Senior Men
1 Rising Sun
2 Liscarroll
Masters Men
1 West Muskerry
2 Rising Sun A
3 Rising Sun B
4x400m Relays
Senior Men
1 Rising Sun
Masters Men
1 West Muskerry
2 Rising Sun