|
Results |
|
||
|
||||
To have your results
posted below, please email them to corkathletics@gmail.com.
Only results from competitions with Cork County AAI approval will be
posted. |
2009
Results November 15 – Intermediate & Masters
Results November 1 Cork Junior
& Senior Cross Country Senior Men Senior Women Junior Men 1 R Creech (Leevale); 2 D Cronin (Blarney-Inniscarra); 3 B Murray (Togher);
4 E Casey (Midleton); 5 R O’Shea (Togher); 6 A O’Brien (Togher).
Team: 1 Togher 22; 2 Blarney-Inniscarra 39. Junior Women 1 M Hartnett (Grange-Fermoy); 2 N Carey (Blarney-Inniscarra);
3 J Neville (Blarney-Inniscarra); 4 A
Crowley (Bandon); 5 C Neville (Blarney-Inniscarra);
6 L Prout (Bandon). Team: 1 Blarney-Inniscarra 18; 2 Bandon 26. October 18 Munster Novice & Juvenile EvenAge Cross Country October 11 Cork Novice &
Under 23 Cross Country October 11 Cork
County Juvenile Cross Country Day 2 October 4 Cork
County Juvenile Cross Country Day 1 September 27 Cork
Womens Mini Marathon September 20 Riverstick Kinsale
Open Cross Country September 13 Cork Half
Marathon, www.stfinbarrsac.com August 9 Liscarroll
Sports Results July 26 Munster Masters T&F July 5 Munster Pentathlon T&F June 20/21 Munster U14-U19 T&F June 6/7 Munster U9-U13 T&F June 1 Cork County Marathon
Championships May 24 County Juvenile B T&F Results
& Pentathlon
Results May 17 Cork
County Juvenile T&F Results Day 2 May 16 Munster Schools
Results - www.munsterschoolsathletics.org May 10 County
Junior/Senior/Masters T&F Results May 9 South Munster Schools T&F Results Day 2 May 3 Cork
County Juvenile T&F Results Day 1 May 2 South
Munster Schools T&F Results Day 1 Mar
29 – County Road Championships, Carrignavar Novice
Men 4 Miles: 1.
Barry Donovan (Individual) 2.
George Boyle (Leevale) 3.
George Waugh (Rising Sun) Club: 1.
Leevale 2.
Rising Sun 3.
St Finbarrs Novice
Women 2 Miles: 1.
Annette Quaid
(Leevale) 2.
Jessica Vonhatten
(Leevale) 3.
Sinead Power (Leevale) Club: 1.
Leevale 2.
UCC 3.
Eagle Masters
Men 4 Miles: O35 1.
Gary O’Sullivan (Grange Fermoy) 2.
Frank Hayes (East Cork) 3.
David Muldowney
(Eagle) O40 1.
Tom Laffan
(Bandon) 2.
Eric Meade 3.
Noel O’Regan (Midleton) O45 1.
Mark Bickerdyke
(Leevale) 2.
Denis McCarthy
(East Cork) 3.
John Desmond
(Eagle) O50 1.
Eamonn McEvoy (St Finbarrs) 2.
John Collins (Leevale) 3.
Tom Coady (Midelton) O55 1.
Dan Kennedy (St Finbarrs) 2.
Joh O’Riordan
(Rising Sun) 3.
Donie O’Connell (Midleton) O60 1.
Jimmy Murray (Rising Sun) O65 1.
John O’Leary (Leevale) 2.
George Webb (Rising Sun) O35 Club: 1.
East Cork 2.
Eagle 3.
Leevale 4.
Midleton O50 Club: 1.
St Finbarrs 2.
Eagle 3.
Rising Sun Masters
Women 2 Miles: O35 1.
Anne Marie Healy (Eagle) 2.
Michelle Nolan
(Midleton) 3.
Gill Cotter
(UCC) O40 1.
Fidelma Kirwan
(Eagle) 2.
Sally Drennan
(Midleton) 3.
Ann Hickey (St Finbarrs) O45 1.
Yvonne Bennet
(Carraig na bhFear) 2.
Monica Twohig (Eagle) 3.
Regina Burton (St Finbarrs) O50 1.
Marion Lyons (St Finbarrs) 2.
Mary Toher (Midleton) Club: 1.
Eagle 2.
St Finbarrs 3.
Midleton Jan
11 - County 10 Mile Road Championships, Mallow Full
results on www.mallowac.ie Senior Men: 1 Michael O’Herlihy
(North Cork) 2 Colin Merritt (Carraig
na bhFear) 3 Con Marshall (St Finbarrs) Senior Women: 1 Rhona Lynch
(Eagle) 2 Claire McCarthy (St Finbarrs) 3 Michelle Twohig
(Duhallow) Masters Men: 1 Cathal
O’Connell (St Finbarrs) 2 Tom Laffan
(Bandon) 3 Noel O’Regan
(Midleton) Master Women: 1 Louise Cavanagh
(Bandon) 2 Mary Sweeney (St Finbarrs) 3 Ann Donnelly (St Finbarrs) |